Profesyonel web yazılımı

Merhaba bu paylaşımımda profesyonel web programlama çalışması yaptırmak isteyen firma veya kişiler için dikkat etmesi gereken bazı durumları açıkladım.

Profesyonel web yazılımı hizmeti alırken nelere dikkat etmeliyim?

Profesyonel web yazılım hizmeti alırken uymanız gereken hususlar şunlardır.

  • Web yazılım hizmeti profesyonel, tecrübeli kişilerden alınmalıdır. Çünkü web programı yapısı gereği yıllarca verim almak için programlanır. Eğer yazılım gerçekleşirken geleceğe dönük kodlama yapılmazsa belirli bir süreden sonra geliştirilmesi durur. Bu tip kodlamalarda yazılımı yapan kişiye mecbur kalırsınız çünkü standartlar gözetlenmez, standarların gözetilmediği bir yazılımı farklı web yazılımcısı geliştirmekte zorluk yaşar, ya geliştiremez veya uğraşmak istemez yada en kötüsü geliştirmek için fahiş rakam ister.
  • Geliştirilemez yazılım yada geliştirilebilir kodlama arasında tercih yapmalısınız. Geliştirilebilir yazılım, standartların uygulandığı, takım çalışması esnasında veya başka programcıların programı ele aldığı vakit sorun çıkartmadan geliştirebileceği yazılımlardır. Siz programı yapan firmayla bağınızı koparsanız bile başka uzman web yazılımcı tarafından gelişmesi sağlanabilir. Bunun avantajları büyüktür. Çünkü belirli dönemlerde yeni özellikler, güvenlik yapıları, hızı arttırma yamaları vb. seçenekler oluşmaktadır. Kısır bir web yazılım sadece kodlayıcısının geliştirebileceği, diğer web programcıların düzenlemek istediği zaman sorunlar yaşayacağı web yazılım tipleridir.
  • Web program maliyetli bir hizmettir. Bu hizmeti almak arzusundaysanız ne aşırı fiyata nede aşırı düşük ücretlere itibar etmeyin. Örneğin üç şirketten teklif aldınız bir tanesi 3.000 tl dedi, bir tanesi 6.000 tl dedi, birisi 1.500 tl teklif verdi buradan analmalıyızki bu programın ücreti ortalama 3.000-6.000 tl arasıdır. Bundan yüksek veya alçak fiyatlar %10 farklılık gösterebilir. Daha cüzi veya uçuk ücretlere itibar etmeyin.
  • İstediklerinizi tafsilatlı bir şekilde aktarın. Web program yaptırırken ne arzuladığınızı muhakkak aktarabilmeniz lazımdır. Arzuladıklarınızı mükemmel bir şekilde aktarmanızdan sonra notlar alınacak ve fiyat teklifi sunulacaktır. Fiyat teklifi hazırlanırken aktardığınız özelliklere dikkat edilerek bir fiyatlandırma yapılacaktır. Fiyatlandırma oluşturulurken sizin basit gördüğünüz veya söylemeye gerek yok diye düşündüğünüz şeyler ücrete dahil edilmez. Sözleşme izalandığında artık o özelliği istemeniz durumunda ya ikinci güncellemeye bırakılır yada yapılmadan proje teslim edilir. Örnek olarak başımdan geçen bir durumdan bahsedeyim bir web yazılımı için anlaşma yaptık. İstenen bir veri kayıt sistemiydi, istendiği gibi yazılmaya başlandı %80’lik bölümünü tamamladım. Test etmeleri için firmaya gittiğimizde şöyle bir sorunla karşılaştım. Meğerse bu kayıtlar devlet kaynaklı bir sitenin veritabanından onaylanması gerekiyormuş, araştırdım sitenin apisi bulunmuyordu. Projeyi iptal ettim. Sizde bu tür bir durumda kaporanızı kaybetmiş olursunuz.
  • Muhakkak sözleşme yaptırın. İş dünyasında şahıslar yada firmalar sözleşme yapmadan adım atmaz. Sizde mutlaka isteklerinizi belirten bir sözleşme yaptırın. Yapılacak özellikleri, varsa örnek siteleri kapsayan detaylı bir sözleşmeyi muhakkak yaptırmalısınız.

Profesyonel web yazılımı hizmeti almak isteyenlerin yaptıkları en büyük hatalar nelerdir?

  • Hataların başında kurumsal web programlama firmalarıyla çalışmamaları gelir. Ajansların şikayet edilebileceği yüzlerce kuruluş varken, freelance kişilere iş yaptıranlar. Bunu kanıtlayamazlar bile.
  • Fiyatına kapılma. Birkaç ajans ile konuşulduktan sonra hepsi pahalı deyip, gidip en az paraya yaptırayım mantığı yürütülür. Tabiki bu bir seçenek ama şöyle bir düşünelim ucuzlukmu, kalitemi. Ucuza yaptıracağınız bir web yazılım sizi ne kadar ileriye taşıyabilir.

Kaynak: Profesyonel web yazılımıhttps://dogruwebtasarim.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s